EU izdao zelene obveznice
22.11.2024 | 13:05h
EU je više od tri godine nakon prve transakcije zelenim obveznicama u okviru instrumenta NextGenerationEU (NGEU) izdao zelene obveznice NGEU-a u vrijednosti većoj od 65 milijardi eura, zahvaljujući čemu je na putu da postane najveći izdavatelj zelenih obveznica u svijetu.
U skladu s najavom predsjednice von der Leyen u govoru o stanju Unije 2020. Europska komisija nastavit će raditi na tome da se 30 % instrumenta NextGenerationEU financira putem zelenih obveznica. Očekuje se da će zelene obveznice NGEU-a omogućiti 264,6 milijardi eura zelenih ulaganja u devet sektora utvrđenih u okviru NGEU-a za zelene obveznice, uključujući čisti promet, čistu energiju i energetsku učinkovitost, čime se potvrđuje vodeća uloga EU-a u održivom financiranju.
Potpuna provedba svih mjera koje se mogu financirati zelenim obveznicama NGEU-a u narednim godinama znatno će doprinijeti zelenoj tranziciji EU-a, pri čemu će se emisije stakleničkih plinova u Uniji smanjivati za otprilike 55 milijuna tona godišnje. To je 1,5 % ukupnih emisija stakleničkih plinova u EU-u, a to odgovara kombiniranim emisijama iz 15 milijuna kućanstava u EU-u ili zamjeni 38 milijuna od 250 milijuna automobila s motorom s unutarnjim izgaranjem u EU-u električnim vozilima. To su rezultati ovogodišnje analize očekivanog učinka dodjele zelenih obveznica instrumenta NextGenerationEU na klimu, koji su danas objavljeni u godišnjem izvješću.
Pitate se što su zelene obveznice?
Zelena obveznica instrument je s fiksnim prinosom osmišljen za potporu klimatskim ili okolišnim projektima. Zelene obveznice upotrebljavaju se za financiranje ili refinanciranje ulaganja, projekata, rashoda ili imovine koji pomažu u rješavanju klimatskih i okolišnih pitanja. Vlade i privatna poduzeća koriste ih za financiranje prijelaza na održivije i niskougljično gospodarstvo
Zašto je EU-u potreban standard za zelene obveznice?
Globalna i EU tržišta zelenih obveznica rasla su u prosjeku 50 posto godišnje u razdoblju od 2015. do 2020., ali su 2020. činila samo 3 do 3,5 posto ukupnog izdavanja obveznica. Za postizanje ciljeva Pariškog sporazuma i Europskog zelenog plana potreban je brži rast visokokvalitetnog tržišta zelenih obveznica. Međutim, jedinstveni standard za zelene obveznice ne postoji i to je prepreka razvoju tržišta. Standard EU-a za zelene obveznice omogućio bi bolju regulaciju tržišta, poboljšao nadzor, smanjio manipulativni zeleni marketing i povećao transparentnost.
Kako će izgledati standard za zelene obveznice?
Zastupnici u Europskom parlamentu i Vijeće postigli su 28. veljače 2023. privremeni dogovor o europskom standardu za zelene obveznice. Bit će dostupan poduzećima i javnim subjektima koji žele prikupiti sredstva na tržištima kapitala za financiranje zelenih ulaganja i ispunjavaju stroge zahtjeve u pogledu održivosti. Sav novac prikupljen obveznicama u skladu s tim standardom mora se uložiti u aktivnosti usklađene s taksonomijom EU-a za održivu djelatnost.
Sva poduzeća i javni subjekti koji se odluče koristiti standardom pri stavljanju zelenih obveznica na tržište morat će objaviti informacije o tome kako će se prihodi koristiti i pokazati kako se ta ulaganja uklapaju u planove tranzicije poduzeća u cjelini. Uredbom se također uspostavlja okvir za registraciju i nadzorni okvir za neovisne ocjenjivače odgovorne za procjenu je li obveznica „zelena”.
Izvor slike: EC - Audiovisual Service, EU 2021
EUROPE DIRECT Šibensko-kninske županije
Ulica Narodnog preporoda 4, Šibenik
+385 022 246 581
stipe.spanja@rra-sibenik.hr